URBEX Bajtemetés Szovjet bunker felderítés
A fővárostól alig 20 km-re helyezkedik el Pécel, ahol a Bajtemetés nevű domb tetején, magas fák között bújik meg a szovjet hadsereg egyik elhagyott bázisa. A vészjósló név nem a hidegháborús időszakban ragadt a területre, hanem a legenda szerint ezen a helyen vertek agyon és temettek el egy Baj nevű kondást.
A földfelszínen lévő épületeket a bázis területén sajnos már lerombolták, csak a kibetonozott részek jelzik, hogy régebben valami még állt a helyén. A domb belsejében azonban még megtalálható a bunker. inkább a külső területeket kedvelik a turisták a dombtetőről látható csodás kilátás miatt. A bunkert előre gyártott elemekből rakták össze, célja az volt, hogy háború esetén is tudja biztosítani a kommunikációt a csapatok között.
A földalatti bunkerben való belépés nem veszélytelen!
Rengeteg törmelék, kiálló vasdarabok, magas küszöbű, alacsony átjárók nehezítik a bent létet. Bár az épületet már régen kifosztották, az orosz feliratok még jól láthatóak a folyosókon.
A bunker körüli részeken óvatosan kell közlekedni, mivel a magas aljnövényzet miatt nehezen vehetőek észre a gödrök és mélyre ásott, betonozott szerelőaknák.
A területen található 16 méter magas geodéziai tornyot a 70-es évek közepén építették. Körülötte még ma is láthatóak a katonai járművek fedezékéül szolgáló földdel borított és kétoldalt nyitott fedezékek.
Sokan ezeket az építményeket rakéta silóknak gondolták, ezért van az a tévhit, hogy itt volt a szovjetek egyik rakétabázisa, de ez nem igaz. Itt egy rádiós, kommunikációs egységet helyeztek el. Az R-444 típusú rádió átjátszó tornyokat teherautókon helyezték el összeszerelt, szállítható állapotban, így ezek könnyen elfértek a dombokba vájt fedezékekbe.
A bázis eredeti fényében, szökőkúttal, padokkal és szögesdrótos kerítéssel. A közvilágítást is kiépítették, az oszlopok még ma is láthatóak a területen. (70-es évek vége) Andrew Karasev itt szolgált katona fotója.
Még ma is érdemes ellátogatni a rövid túrával megközelíthető helyre, rövid időre átérezhetjük a hely szellemét.
Nem kell messze utaznunk a fővárostól, hogy felfedezzünk egy izgalmas, rég elhagyott katonai helyszínt.
Egy közeli domb tetején, csodás fák között található az elhagyott bázis, mely a szovjet hadsereg egykori állomása volt. A terület neve hírhedt, de nem a hidegháborús időkből ered, hanem egy legendás történet kapcsolódik hozzá, mely egy Baj nevű kondásról szól.
Az épületek a felszínen már nem állnak, csak kibetonozott maradványok emlékeztetnek arra, hogy valamikor épületek álltak itt. A bunker azonban még mindig felfedezhető. A különleges kilátás miatt a turisták inkább a külső területeket kedvelik.
A bunkert előre gyártott elemekből állították össze, hogy a csapatok közötti kommunikációt háború esetén is biztosítsa.
A földalatti bunkerbe való belépés azonban nem veszélytelen! Sok akadályt kell legyőzni, például törmelékeket, kiálló vasdarabokat, magas küszöbű és alacsony átjárókat. Az épület már ki van fosztva, de az orosz feliratok még mindig olvashatóak a folyosókon.
A környéken óvatosan kell közlekedni a magas aljnövényzet és a mélyen ásott, betonozott szerelőaknák miatt. Egy 16 méter magas geodéziai torony is található a területen, melyet a 70-es évek közepén építettek. Körülötte földdel borított és kétoldalt nyitott fedezékek láthatók, melyek korábban katonai járművek fedezékéül szolgáltak.
Sokan tévesen rakétasilóknak hitték ezeket az építményeket, de valójában rádiós és kommunikációs egységeket helyeztek el itt. Az R-444 típusú rádió átjátszó tornyokat teherautókkal szállították és könnyen elfértek a dombokba vájt fedezékekben.
A bázis eredeti állapotában szökőkúttal, padokkal és szögesdrótos kerítéssel büszkélkedett. A területen közvilágítást is kiépítettek, és az oszlopok még ma is láthatók a területen (70-es évek vége). Egy katona fotója, Andrew Karasev szolgálati idejéből is megtekinthető itt.
Még ma is érdemes ellátogatni erre a könnyen megközelíthető helyre, ahol rövid időre átélhetjük a múlt szellemét.
Forrás:
https://snipersw.hu/alpha-cikkek/elhagyott-katonai-bazisok-1-resz-bajtemetespecel/
Megjegyzések
Megjegyzés küldése
Ti következtek! Írjátok meg a kommentekben, mit gondoltok erről a bejegyzésről, vagy bármely más témáról, amit eddig tárgyaltunk. Alig várom, hogy olvashassam a gondolataitokat!